Answer:
c. 972
Explanation:
The volume of a rectangular solid is calculated as the product of its dimensions, that is, its width, its length and its height:

1 feet is equal to 12 inches, so:

Now, we calculate the volume of the object in cubic inches:

Answer:
f3 = 102 Hz
Explanation:
To find the frequency of the sound produced by the pipe you use the following formula:

n: number of the harmonic = 3
vs: speed of sound = 340 m/s
L: length of the pipe = 2.5 m
You replace the values of n, L and vs in order to calculate the frequency:

hence, the frequency of the third overtone is 102 Hz
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


Answer:
please read the answer below
Explanation:
The angular momentum is given by

By taking into account the angles between the vectors r and v in each case we obtain:
a)
v=(2,0)
r=(0,1)
angle = 90°

b)
r=(0,-1)
angle = 90°

c)
r=(1,0)
angle = 0°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
d)
r=(-1,0)
angle = 180°
r and v are parallel
L = 0kgm/s
e)
r=(1,1)
angle = 45°

f)
r=(-1,1)
angle = 45°
the same as e):
L = 5kgm/s
g)
r=(-1,-1)
angle = 135°

h)
r=(1,-1)
angle = 135°
the same as g):
L = 5kgm/s
hope this helps!!
Answer:
kJ/mol
Explanation:
= initial vapor pressure = 45.77 mm Hg
= final vapor pressure = 193.1 mm Hg
= initial temperature = 213.1 K
= final temperature = 243.7 K
= Heat of vaporization
Using the equation


J/mol
kJ/mol