Answer:
Explanation:
Given two vectors as follows
E₁ = 13.5 i -12 j
E₂ = -7.4 i - 4.7 j
Resultant E = E₁ + E₂
= 13.5 i -12 j -7.4 i - 4.7 j
E = 6.1 i - 16.7 j
a ) X component of resultant = 6.1 N
b ) y component of resultant = -16.7 N
Magnitude of resultant = √ ( 6.1² + 16.7² )
= 17.75 N
d ) If θ be the required angle
tanθ = 16.7 / 6.1 = 2.73
θ = 70° .
counterclockwise = 360 - 70 = 290°
Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
Answer:
d. at the same velocity
Explanation:
I will assume the car is also travelling westward because it was stated that the helicopter was moving above the car. In that case, it depends where the observer is. If the observer is in the car, the helicopter would look like it is standing still ( because both objects have the same velocity). If the observer is on the side of the road, both objects would be travelling at the same velocity. Also recall that, velocity is a vector quantity; it is direction-aware. Velocity is the rate at which the position changes but speed is the rate at which object covers distance and it is not direction wise. Hence velocity is the best option.
Answer:
Explanation:
Total mass of cable m = 190 x .402 = 76.38 lb
moment of inertial due to this cable = m r²
= 76.38 x (14/12)²
= 103.96 lb ft²
moment of inertia of empty spoon
= mR² where R is radius of gyration
= 65 x (11 / 12 )²
= 54.61 lb ft²
Total moment of inertia I = 158.57 lb ft²
Net force applied = force applied - frictional force
= 33 - 15 = 18 lb
= 18 x 32 poundal
= 576 poundal
Torque applied = force x radius
= 576 x 14/12
= 672 unit
Angular acceleration = torque / total moment of inertia
= 672 / 158.57
= 4.238 radian / s²