Answer: It will be take 2.6 hours
Explanation: Please see the attachments below
The heavy stone would produce waves with a higher amplitude, rather than the smaller stone, because since the stone is heaver its going to have a grater impact and displace more water to create a bigger wave.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
Data
Duane Albert
d = 5 m ; v = 3 m/s v = 4.2 m/s
a) b)
Duane's Albert's
d = 5 + (3)t d = 4.2t
d = 5 + 3t
c) 5 + 3t = 4.2t
4.2t - 3t = 5
1.2t = 5
t = 4.17 s
d)
Duane's
d= 5 + 3(4.17)
d = 17.51 m
Alberts
d = 4.2(4.17)
d = 17.51 m
I think it might be heat energy. light transforms into heat energy