Answer: Car brakes produces more energy then the bicycle because the cars wheels produces a much bigger force that makes the car go and to stop that force the car uses greater amount of energy that transfers to heat but in a bicycle the wheels do not turn that fast so when you press the break there is less energy that transfer to heat.
Explanation:
Answer:
Hence, work done= 287.54 J
Explanation:
Given data:
angle of ramp with the ground θ =20°
force applied = 76 N
work done on the crate to slide down 4 m down the ramp
W= F×d cosθ ( only the cos component of the force will slide the crate down)
W= 76×4×cos20= 287.54 J
Answer:
1.75 m/s
Explanation:
Momentum is conserved.
m₁ u₁ + m₂ u₂ = m₁ v₁ + m₂ v₂
(50 g) (15 m/s) + (600 g) (0 m/s) = (50 g) (-6 m/s) + (600 g) v
v = 1.75 m/s
Answer:
JRJJEJERJRJERERJREREJERJJERJERTJE
ExpJERlanation:
SDSHERHJRESHERDHEDGERJEJERJERJERRJERSH
Answer:
2046.37 kPa
Explanation:
Given:
Number of moles, n = 125
Temperature, T = 20° C = 20 + 273 = 293 K
Radius of the cylinder, r = 17 cm = 0.17 m
Height of the cylinder, h = 1.64 m
thus,
volume of the cylinder, V = πr²h
= π × 0.17² × 1.64
= 0.148 m³
Now,
From the ideal gas law
we have
PV = nRT
here,
P is the pressure
R is the ideal gas constant = 8.314 J / mol. K
thus,
P × 0.148 = 125 × 8.314 × 293
or
P × 0.148 = 304500.25
or
P = 2046372.64 Pa = 2046.37 kPa