A. a child gently swinging on a swing at small angles all the time
Answer:v=2 m/s
Explanation:
Given
Length of string L=1.2 m
mass of pendulum m=0.25 kg
maximum inclination with vertical \theta =34
vertical Rise of Pendulum from its mean position is given by

Conserving Energy at top and bottom point
Potential Energy of sphere is converted into kinetic energy of sphere





Answer:
Current flows in a resistor-capacitor circuit because of the varying electric field across the plates of a capacitor induced by an AC voltage source <em>(displacement current)</em>
Explanation:
In a capacitor, current does not flow the same way it does in a circuit, that is through conduction. This is because there is a highly resistive material in between the plates of the capacitor. Rather current flows through a phenomenon called displacement current.
Because of change in charge accumulation with time above the plates, the electric field changes causing the displacement current.
Displacement current arises due to the flow of electrons as a result of the varying magnetic fields set up on the plates of the capacitor when supplied with an AC voltage. It is important to note that a DC voltage does not induce any displacement current.
<em>Through this, phenomenon discovered by Maxwell, current is able to flow in a resistor-capacitor circuit despite the absence of an electrically conductive path through the plates.</em>
Answer:

Explanation:
Newton's law of universal gravitation states that the force experimented by a satellite of mass m orbiting Mars, which has mass
at a distance r will be:

where
is the gravitational constant.
This force is the centripetal force the satellite experiments, so we can write:

Putting all together:

which means:
![r=\sqrt[3]{\frac{GM}{4\pi^2}T^2}](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7BGM%7D%7B4%5Cpi%5E2%7DT%5E2%7D)
Which for our values is:
![r=\sqrt[3]{\frac{(6.67\times10^{-11}Nm^2/kg^2)(6.39\times10^{23} kg)}{4\pi^2}(1.026\times24\times60\times60s)^2}=20395282m=20395.3km](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B%286.67%5Ctimes10%5E%7B-11%7DNm%5E2%2Fkg%5E2%29%286.39%5Ctimes10%5E%7B23%7D%20kg%29%7D%7B4%5Cpi%5E2%7D%281.026%5Ctimes24%5Ctimes60%5Ctimes60s%29%5E2%7D%3D20395282m%3D20395.3km)
Since this distance is measured from the center of Mars, to have the height above the Martian surface we need to substract the radius of Mars R=3389.5 km
, which leaves us with:

<span><span>1.
</span>If the ramp has a length of 10 and has a
mechanical advantage (MA) of 5. Then we need to find the height of the ramp.
Formula:
MA = L / H
Since we already have the mechanical advantage and length, this time we need to
find the height .
MA 5 = 10 / h
h = 10 / 5
h = 2 meters
Therefore, the ramp has a length of 10 meters, a height of 2 meters with a
mechanical advantage of 5.</span>