Answer:
1.10 m/s
Explanation:
Linear speed is given by
Kinetic energy is given by
Potential energy
PE= mgh
From the law of conservation of energy, KE=PE hence
where m is mass, I is moment of inertia,
is angular velocity, g is acceleration due to gravity and h is height
Substituting m2-m1 for m and 0.5l for h,
for
we obtain
and making v the subject
For the rod, moment of inertia
and for sphere
hence substituting 0.5L for R then
For the sphere on the left hand side, moment of inertia I
while for the sphere on right hand side,
The total moment of inertia is therefore given by adding
Substituting
for I in the equation
Then we obtain
This is the expression of linear speed. Substituting values given we get
Answer:
a. 3/4λ
d. 1/4λ
Explanation:
When the wavelength of the sound waves is λ and the two waves are having same frequency the waves are said to be out of phase if their phase difference is in the multiples of
or 180°.
When the two waves are out of phase then their opposite maxima coincide at the same time resulting in the minimum amplitude of the resulting wave throughout.
- As we observe from the schematic that the a wave has sinusoidal pattern of variation and we get a maxima after each
of the distance.
- Here we have two speakers out of phase therefore on shifting one of the speakers by the odd multiples of
we have the maxima or the extreme amplitudes.
So, we must place the microphone at 3/4λ and 1/4λ to pickup the loudest sound.
Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft