Answer:
V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Explanation:
given data:
mass of sun is 
radius of earth orbit is 
minimum speed can be determined by using following formula
}
where G is 
Plugging all value to get desired value

V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Answer: c. 4.56 × 105 J
Explanation:
Given that
mass of lead brick, m= 7.25kg
Temperature T1 = 18.0 °C
Temperature T2 = 328 °C
specific heat capacity of lead, c = 128 J/(kg∙C°)
latent heat of fusion Lfusion =23,200 J/kg
Amount of energy Q =?
Using the formulae
Amount of energy ,Q =mc ( T2-T1)+ mLfusion
7.25kg x 128 J/(kg∙C°) x (328-18°C) + 7.25kg x 23200 J/kg
=455880J
=4.56 x 10^5 J
Answer:
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Explanation:
Impulse exerted on the ball = Momentum of the ball = mass * velocity = m*v
As we know,
m*v = Integration of F.dt with limits 0 to T
Ft = mv
F = mv/t
The magnitude of the average force exerted by the club on the ball during contact = mv/t
Answer:
East of North
Explanation:
We have the following data:
Speed of the wind from East to West: 
Speed of the bee relative to the air: 
If we graph these speeds (which in fact are velocities because are vectors) in a vector diagram, we will have a right triangle in which the airspeed of the bee (its speed relative to te air) is the hypotense and the two sides of the triangle will be the <u>Speed of the wind from East to West</u> (in the horintal part) and the <u>speed due North relative to the ground</u> (in the vertical part).
Now, we need to find the direction the bee should fly directly to the flower (due North):


Clearing
:


Answer: a. F doubled
b. F reduced by one-quarter i.e
1/4*(F)
c. 1/9*(F)
d. F increased by a factor of 4 i.e 4*F
e. F reduces 3/4*(F)
Explanation: Coulombs law states the force F of attraction/repulsion experience by two charges qA and qB is directly proportional to thier product and inversely proportional to the square of distance d between them. That is
F = k*(qA*qB)/d²
a. If qA is doubled therefore the force is doubled since they are directly proportional.
b. If qA and qB are half, that means thier new product would be qA/2)*qB/2 =qA*qB/4
Which means the product of charge is divided by 4 so the force would be divided by 4 too since they are directly proportional.
c. If d is tripped that is multiplied by 3. From the formula new d would be (3*d)²=9d² but force is inversely proportional to d² so instead of multiplying by 9 the force will be divided by 9
d. If d is cut into half that is divided by 2. The new d would be (d/2)²=d²/4. So d² is divided by 4 so the force would be multiplied by 4
e. If qA is tripled that is multiplied by 3. F would be multiplied by 3 also, if at the same time d is doubled (2*d)²= 4*d² . Force would be divided by 4 at same time. So we have,
3/4*F