Answer:
d = 380 feet
Explanation:
Height of man = perpendicular= 130 feet
Angle of depression = ∅ = 70 °
distance to bus stop from man = hypotenuse = d = 130 sec∅
As sec ∅ = 1 / cos∅
so d = 130 sec∅ or d = 130 / cos∅
d = 130 / cos(70°)
d = 380 feet
Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
<span>Answer:
For a disc, the moment of inertia about the perpendicular axis through the center is given by 0.5MR^2.
where M is the mass of the disc and R is the radius of the disc.
For the axis through the edge, use parallel axis theorem.
I = I(axis through center of mass) + M(distance between the axes)^2
= 0.5MR^2 + MR^2 (since the axis through center of mass is the axis through the center)
= 1.5 MR^2</span>
Answer:
The temperature is 233.15 K
Explanation:
Recall the formula to convert degree Celsius (C) into Fahrenheit (F):

So if we want the value of degree C to be the same as the value of the degree F, we want the following: C = F
which replacing F with C on the right hand side of the equation above, allows us to solve for C:

This means that -40°C = -40°F
And this temperature in Kelvin is:
-40°C + 273.15 = 233.15 K