Answer:
(a) Angle of incidence for violet is more than the angle of incidence for red
(b) 2.4°
Explanation:
refractive index for violet , v = 1.66
refractive index for red, nR = 1.61
wavelength for violet, λv = 400 nm
wavelength for red, λR = 700 nm
Angle of refraction, r = 30°
(a) Let iv be the angle of incidence for violet.
Use Snell,s law
nv = Sin iv / Sin r
1.66 = Sin iv / Sin 30
Sin iv = 0.83
iv = 56°
Use Snell's law for red
nR = Sin iR / Sin r
where, iR be the angle of incidence for red
1.61 = Sin iR / Sin 30
Sin iR = 0.805
iR = 53.6°
So, the angle of incidence for violet is more than red.
(b) iv - iR = 56° - 53.6° = 2.4°
Answer: The light bulb produces the continuous light. At minimum wavelength the spectrum have maximum intensity.
Explanation:
According to Wein's displacement law, the wavelength is inversely proportional to the temperature.
The intensity depends on the frequency. The frequency is inversely proportional to the wavelength.
Therefore, when the temperature of the light bulb will be maximum then the wavelength will be minimum. At minimum wavelength the spectrum have maximum intensity.
We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
For Newton's second law, the resultant of the forces acting on the book is equal to the product between the mass of the book and its acceleration:

(1)
There are only two forces acting on the book:
- its weight, directed downward: mg
- the force exerted by the hand on the book, of 20 N, directed upward
so, equation (1) becomes

from which we can calculate the book's acceleration, a: