Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>
Answer:
B.
Explanation:
One of the ways to address this issue is through the options given by the statement. The concepts related to the continuity equation and the Bernoulli equation.
Through these two equations it is possible to observe the behavior of the fluid, specifically the velocity at a constant height.
By definition the equation of continuity is,

In the problem
is
, then


<em>Here we can conclude that by means of the continuity when increasing the Area, a decrease will be obtained - in the diminished times in the area - in the speed.</em>
For the particular case of Bernoulli we have to


For the previous definition we can now replace,


<em>Expressed from Bernoulli's equation we can identify that the greater the change that exists in pressure, fluid velocity will tend to decrease</em>
The correct answer is B: "If we increase A2 then by the continuity equation the speed of the fluid should decrease. Bernoulli's equation then shows that if the velocity of the fluid decreases (at constant height conditions) then the pressure of the fluid should increase"