Answer:
Explanation:
The explanation is given in the attached document.
Answer: the answer is d
Explanation: there are not more than 10 violations within a twelve month period hope this helps
Answer:
Explanation:
(1.7 m/cycle)(46 cycle/s) = 78.2 m/s
Answer:
d. 37 °C
Explanation:
= mass of lump of metal = 250 g
= specific heat of lump of metal = 0.25 cal/g°C
= Initial temperature of lump of metal = 70 °C
= mass of water = 75 g
= specific heat of water = 1 cal/g°C
= Initial temperature of water = 20 °C
= mass of calorimeter = 500 g
= specific heat of calorimeter = 0.10 cal/g°C
= Initial temperature of calorimeter = 20 °C
= Final equilibrium temperature
Using conservation of heat
Heat lost by lump of metal = heat gained by water + heat gained by calorimeter

Answer:
Few millimeter thick aluminium, water, wood, acrylic glass or plastic.
Explanation:
The materials that are best for protection against beta particles are few millimeter thickness of aluminium, but for the high energy beta-particles radiations the low atomic mass materials such as plastic, wood, water and acrylic glass can be used.
These materials can also be used in personal protective equipment which includes all the clothing that can be worn to prevent any injury or illness due to the exposure to radiation.