Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
Answer:
-6.6 km/h
Explanation:
In 7hr plane travelled 2020km;
For the first 4hr the average speed was 310km/h;
d=st, s=d/t;
Distance covered in first 4h is d = 310km/h×4h = 1240km;
See the image attached for further solution
Answer:
The end of the meter stick with the deflated balloon should have risen into the air. ... The only way the balloon could have lost mass is if the air that was inside it has mass. With this experiment you have shown that air takes up space and has mass, so you have proven that air is matter.
Explanation:
Answer:
30298514.82 m/s
Explanation:
M = Mass of star = 2×10³ kg
r = Radius of star = 5×10³ m
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration


The object would be moving at a velocity of 30298514.82 m/s