Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
1. a. longitudinal waves.
There are two types of waves:
- Transverse waves: in transverse waves, the oscillations of the wave occur in a direction perpendicular to the direction of propagation of the wave
- Longitudinal waves: in longitudinal waves, the oscillations of the waves occur parallel to the direction in which the waves are travelling.
So, these types of waves are called longitudinal waves.
2. d. a medium
There are two types of waves:
- Electromagnetic waves: these waves are produced by the oscillations of electric and magnetic field, and they can travel both in a medium and also in a vacuum (they do not need a medium to propagate)
- Mechanical waves: these waves are produced by the oscillations of the particles in a medium, so they need a medium to propagate - therefore, the correct choice is d. a medium
3. a. AM/FM radio
Analogue signals consist of continuous signals, which vary in a continuous range of values. On the contrary, digital signals consist of discrete signals, which can assume only some discrete values. For AM and FM radios, signals are transmitted by using analogue signals.
Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m
Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:
