Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
Explanation:
Below is an attachment containing the solution
Answer:
10.4 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the following SUVAT equation:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
For the diver in the problem, we have:
is the initial velocity (positive because it is upward)
is the acceleration of gravity (negative because it is downward)
By substituting t = 1.7 s, we find the velocity when the diver reaches the water:

And the negative sign means that the direction is downward: so, the speed is 10.4 m/s.
No because an atom consists of <u>two</u> main parts <em>and</em> <u>three</u> subatomic particles - protons, neutrons, electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not affect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work