Let Karen's forward speed be considered as positive.
Therefore, before the headband is tossed backward, the speed of the headband is
V = 9 m/s
The headband is tossed backward relative to Karen at a speed of 20 m/s. Therefore the speed of the headband relative to Karen is
U = -20 m/s
The absolute speed of the headband, relative to a stationary observer is
V - U
= 9 + (-20)
= - 11 m/s
Answer:
The stationary observes the headband traveling (in the opposite direction to Karen) at a speed of 11 m/s backward.
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




Very roughly 7,700 feet ... about 1.5 miles.
Answer: -2.5
Explanation:
1/2(-5)= -2.5
-2.5(1)= -2.5
Got it right in Khan Academy. You’re welcome.