Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
Summary:
a= 12.0 m/(s^2)
v= 100m/s
t1= 2.0s => s1=?
t2=5.0s => s2=?
t3=10.0s => s3=?
——————
Solution:
• when t1=2.0 s, I have gone:
S1= v*t1 + 1/2*a*(t1^2)
=100.0 *2 + 1/2*12.0*(2.0^2)
=224 (m)
• when t2=5.0s, I have gone
S2=v*t2+ 1/2*a*(t2^2)
= 100*5.0+ 1/2*12.0*(5.0^2)
=650 (m)
•when t3= 10.0s, I have gone:
S3=v*t3+ 1/2*a*(t3^2)
=100*10.0+ 1/2*12*(10.0^2)
=1600 (m)
If it is a multiple choice question is C. Infrared waves do not carry enough energy to kill cancerous cells.
Answer:
The simplified expression is 
Explanation:
From the question we are told that

So simplifying we have


Thus the simplified formula is 