<span>Here the force that is applied between the electron and proton is centripetal, so equate the two forces to determine the velocity.
We know charge of the electron which for both Q1 and Q2, e = 1.60 x 10^-19 C
The Coulombs Constant k = 9.0 x 10^9
Radius r = 0.053 x 10^-9m = 5.3 x 10^-11 m
Mass of the Electron = 9.11 x 10^-31
F = k x Q1 x Q2 / r^2 = m x v^2 / r(centripetal force)
ke^2 / r^2 = m x v^2 / r => v^2 = ke^2 / m x r
v^2 = ((1.60 x 10^-19)^2 x 9.0 x 10^9) / (9.11 x 10^-31 x 5.3 x 10^-11 )
v^2 = 4.77 x 10^12 = 2.18 x 10^6 m/s
Since one orbit is the distance,
one orbit = circumference = 2 x pi x r; distance s = v x t.
v x t = 2 x pi x r => t = (2 x 3.14 x 5.3 x 10^-11) / (2.18 x 10^6)
t = 33.3 x 10^-11 / 2.18 x 10^6 = 15.27 x 10^-17 s
Revolutions per sec = 1 / t = 1 / 15.27 x 10^-17 = 6.54 x 10^15 Hz</span>
Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by

As an object accelerates i.e., change it's velocity(either direction or speed), the position of the object depends on two factor; If the acceleration was direction based then it might have a zero displacement for eg: if it travels in circle. or it might have a net displacement if it travels in a straight line, quantitatively

where,
s = displacement
u = initial velocity
v = final velocity
a = acceleration
t = time
Now, for the hypothesis;
There is no direct relationship between fan speed and acceleration but anyways generally speaking if we do have a relationship that with more fan speed we have a larger displacement of air i.e., a more force i.e., greater acceleration
Thus, it can be said, well not exactly scientific, that with a greater fan speed there will be greater acceleration. if fan speed is increased then acceleration will be more.
:)
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


Answer: a) 95.07m b) 81.88 m
Explanation:
a)
For finding the distance when vehicle is going downhill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 95.07 m
b)
For finding the distance when vehicle is going uphill we have the formula as:
Stop sight distance= Velocity*Reaction time + Velocity² / 2*g*(f constant- Grade value)
Now by AASHTO, we have for v= 45 mph= 72.4 kph, f= 0.31
Reaction time= 0.28
So putting values we get
Stop sight distance= 0.28*72.4 *1 + 
Stop sight distance= 81.88 m