<span>The overall force that is acting on the bottle is gravity. With the incline being 30 degrees the full force of gravity isn't acting on the bottle becuase the ramp isn't allowing the bottle to go straight down. By taking the sin of 30 degrees you find the proportion of gravity that is acting on the bottle to be 4.9 meters per second and the bottle weights 20 kg so the force acting on the bottle is 98 Newtons.</span>
The source charges' magnitude is signified by the arrows pointing outward. The more arrows there are, the greater is its magnitude. This is because, each arrow represents an electrical force exerted by the source. When you add up all the arrows there is, the electrical force becomes even greater. The answer in descending order would be C > A > B > D.
We use the kinematic equations,
(A)
(B)
Here, u is initial velocity, v is final velocity, a is acceleration and t is time.
Given,
,
and
.
Substituting these values in equation (B), we get
.
Therefore from equation (A),

Thus, the magnitude of the boat's final velocity is 10.84 m/s and the time taken by boat to travel the distance 280 m is 51.63 s
Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Answer:
The density of the sun is 4434kg/m³
This was found by dividing the mass (1.989 ×10³⁰kg) by the volume (4.486×10²⁶ m³) which was calculated using V = 4/3×pi ×r³
Explanation:
See attachment below.