A).
It would decrease because the speed of sound and temperature are proportional.
Answer:
a) r=4.24cm d=1 cm
b) 
Explanation:
The capacitance depends only of the geometry of the capacitor so to design in this case knowing the Voltage and the electric field


The distance must be the separation the r distance can be find also using

But now don't know the charge these plates can hold yet so
a).
d=0.01m



b).


Answer:
R = 0.992 Ω
Explanation:
En esta pregunta, dada la información que contiene, debemos calcular la resistencia de la varilla de grafito.
Matemáticamente,
Resistencia = (resistividad * longitud) / Área De la pregunta;
Resistividad = 3,5 * 10 ^ -5 Ωm
longitud = 170 cm = 1,7 m
Área = 60 mm ^ 2 = 60/1000000 = 6 * 10 ^ -5 m ^ 2
Conectando estos valores a la ecuación anterior, tenemos;
Resistencia = (3.5 * 10 ^ -5 * 1.7) / (6 * 10 ^ -5) =
(3.5 * 1.7) / 6 = 0.992 Ω
Answer: The reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Explanation:
the speed of light is the same for the passenger and the bicyclist
then the avents are simultaneous fo the passenger not for the bicyclist
the delay between the two events for the bicyclist is
Δt=Δd/vs
where
Δd= lenght of train
vs=speed of sound
the reference frame of a passenger in a seat near the center of the train
Solution:
The space and time transformations are:
x' = γ(x - vt)
t' = γ(t - vx/c²).
In the primed frame the two events are simultaneous, so that Δt' = 0. Also here Δx' = 30. In the unprimed frame Δx' = 30 = γ(Δx - v Δt).......(*)
We also have Δt' = 0 = γ(Δt - vΔx/c²)→Δx = c²Δt/v......(**)
Substituting (**) in (*): 30 = γ(c²Δt/v - vΔt))→Δt = 30/(c²/v - v) =
30/(2c - 0.5c) = 6.7 x 10^(-8)s