Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
719
Explanation:
Conversion
1 picometer (pm) is equivalent to
meter
1 micrometer is equivalent to
meter
To find the number of layers, we divide the overal leaf thickness by the thickness of one atom hence dividing tex]0.125 × 10^{-6}[/tex] meter by
meter we get that the number of sheets will be as follows

Therefore, they are approximately 719 sheets
Answer:
The lighter frog goes higher than the heavier frog.
The lighter frog is moving faster than the heavier frog
Explanation:
If both frogs have the same kinetic energy when they leave the ground, the following equality applies:

Now, if the only force acting on the frogs is gravity, when they reach to the maximum height, we can apply the following kinematic equation:

When h= hmax, the object comes momentarily to an stop, so vf =0
Solving for hmax:

As the lighter frog, in order to have the same kinetic energy than the heavier one, has a greater initial velocity, it will go higher than the other.
As a consequence of both having the same kinetic energy, the lighter frog will be moving faster than the heavier frog.
Answer:
A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
Explanation:
given,
weight of the person = 625 N
weight of the bike = 98 N
Pressure on each Tyre = 7.60 x 10⁵ Pa
Area of contact on each Tyre = ?
total weight of the system = 625 + 98
= 723 N
Let F be the force on both the Tyre
F + F = W
2 F = 723
F = 361.5 N
F = P A

A = 4.76 x 10⁻⁴ m²
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.