Answer:
210.3 degrees
Explanation:
The net force exerted on charge A = 59.5 N
Use the x and y coordinates of net force to get the direction
arctan (y/x)
Answer:
Explanation:
Let the magnetic field be B = B₁i + B₂j + B₃k
Force = I ( L x B ) , I is current , L is length and B is magnetic field .
In the first case
force = - 2.3 j N
L = 2.5 i
puting the values in the equation above
- 2.3 j = 8 [ 2.5 i x ( B₁i + B₂j + B₃k )]
= - 20 B₃ j + 20 B₂ k
comparing LHS and RHS ,
20B₃ = 2.3
B₃ = .115
B₂ = 0
In the second case
L = 2.5 j
Force = I ( L x B )
2.3i−5.6k = 8 ( 2.5 j x (B₁i + B₂j + B₃k )
= - 20 B₁ k + 20B₃ i
2.3i−5.6k = - 20 B₁ k + 20B₃ i
B₃ = .115
B₁ = .28
So magnetic field B = .28 i + .115 B₃
Part A
x component of B = .28 T
Part B
y component of B = 0
Part C
z component of B = .115 T .
If we are talking on the force being exerted by a segment of a rope of lenght R on the right on a point M which is being also pulled from the Left by a segment of rope R as shown in the figure attached. Then we invoke Newton's Third Law:
"Any force exerted by an object (in this case a segment of the rope) also suffers a equal and opposite force".
If we pick

whis is the tension exerted by the right segment then the left segment will also exert an equal and opposite force so we have that
Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19