Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Answer:
Answered
Explanation:
1 and 3 are necessary
Every bit of force applied to the bumper will be transmitted to the cart EXCEPT for the force needed to accelerate the bumper. This is the net force on the bumper.
If the bumper was heavy then a significant amount of force might be needed to accelerate the bumper so the amount transmitted to the cart would be substantially reduced.
If the net force on the bumper is small then the amount transmitted to the cart is almost the entire force applied.
Answer:
980 kJ
Explanation:
Work = change in energy
W = mgh
W = (1000 kg/m³ × 5.0 m³) (9.8 m/s²) (20 m)
W = 980,000 J
W = 980 kJ
The pump does 980 kJ of work.
Answer:B
Explanation:
Given
Distance of astronaut From asteroid x is 
Distance of astronaut From asteroid Y is 
Suppose M,M_x,M_y be the masses of Astronaut , asteroid X and Y
If the astronaut is in equilibrium then net gravitational force on it is zero


cancel out the common terms we get




Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s