Answer:velocity = 7.26 * 10^6 m/sec
Explanation:The rule that is used to solve this problem is shown in the attached image.
The variables are as follows:
k = 8.99 * 10^9 Nm^2 / C^2
e is the electron charge = -1.6 * 10^-19 C
q is the charge given = 1 * 10^-9 C
m is the mass of the electron = 9.11 * 10^-31
r1 is the radius of starting point = 3 cm = 0.03 m
r2 is the radius of the sphere = 2 cm = 0.02 m
Substitute with the givens in the equation to get the value of the velocity
Hope this helps :)
Answer:
10.347 minutes.
Explanation:
According to F = ma, she exerts force on camera of the magnitude
F = 0.67Kg*12m/
= 8.04N, assuming it took her one second to accelerate camera to 12m/s, then by newtons third law, which says every action has equal and opposite reaction , the camera exerts the same amount of force on the astronaut which gives her acceleration of a =
.
and velocity of V = 0.1130801680m/s.
at this velocity , the astronaut has to cover the distance of 70.2 meters, it will take her 620.7985075s = 10.347 min to get to the shuttle (using S = vt).
This is very good conceptual question and can clear your doubts regarding work-energy theorem.
Whenever force is perpendicular to the direction of the motion, work done by that force is zero.
According to work-energy theorem,
Work done by all the force = change in kinetic energy.
here, work done = 0.
Therefore,
0=change in kinetic energy
This means kinetic energy remains constant.
Hope this helps
<span>A theory of motivation by Steven Reiss, the 16 Basic Desires Theory talks about the sixteen fundamental needs, values and drives that motivate a person.</span>
By wave particle duality.
Wavelength , λ = h / mv
where h = Planck's constant = 6.63 * 10⁻³⁴ Js, m = mass in kg, v = velocity in m/s.
m = 1kg, v = 4.5 m/s
λ = h / mv
λ = (6.63 * 10⁻³⁴) /(1*4.5)
λ ≈ 1.473 * 10⁻³⁴ m
Option D.