Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.
Answer:128 N
Explanation:
Sample of 3 cm and 4 mm diameter found to break under a minimum force of 128 N .
If sample is 1.5 cm long with same cross-sectional area then minimum force required to break is also 128 N because the applied force is same for any length and diameter of tendon.
Answer:
The amount of work that must be done to compress the gas 11 times less than its initial pressure is 909.091 J
Explanation:
The given variables are
Work done = 550 J
Volume change = V₂ - V₁ = -0.5V₁
Thus the product of pressure and volume change = work done by gas, thus
P × -0.5V₁ = 500 J
Hence -PV₁ = 1000 J
also P₁/V₁ = P₂/V₂ but V₂ = 0.5V₁ Therefore P₁/V₁ = P₂/0.5V₁ or P₁ = 2P₂
Also to compress the gas by a factor of 11 we have
P (V₂ - V₁) = P×(V₁/11 -V₁) = P(11V₁ - V₁)/11 = P×-10V₁/11 = -PV₁×10/11 = 1000 J ×10/11 = 909.091 J of work
Answer:
A. plot an H-R diagram for the stars in the cluster.
Explanation:
A star cluster can be defined as a constellation of stars, due to gravitational force, which has the same origin.
The astronomy student would have to plot an H-R diagram for the stars in the cluster and determine the age of the cluster by observing the turn-off point. The turn-off is majorly as a result of gradual depletion of the source of energy of the star. Thus, it projects off the constellation.
Answer:
Bounce 1 , pass 3, emb2
Explanation:
(By the way I am also doing that question on College board physics page) For the Bounce arrow, since it bumps into the object and goes back, it means now it has a negative momentum, which means a larger momentum is given to the object. P=mv, so the velocity is larger for the object, and larger velocity means a larger kinetic energy which would result in a larger change in the potential energy. Since K=0.5mv^2=U=mgh, a larger potential energy would have a larger change in height which means it has a larger angle θ with the vertical line. Comparing with the "pass arrow" and the "Embedded arrow", the embedded arrow gives the object a larger momentum, Pi=Pf (mv=(M+m)V), it gives all its original momentum to the two objects right now. (Arrow and the pumpkin), it would have a larger velocity. However for the pass arrow, it only gives partial of its original momentum and keeps some of them for the arrow to move, which means the pumpkin has less momentum, means less velocity, and less kinetic energy transferred into the potential energy, and means less change in height, less θangle. So it is Bounce1, pass3, emb2.