Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:
Yes the body will receive a dangerous shock in both cases.
Explanation:
Different parts of the body has different resistance. skin has the high resistance as compared to other organs of the body.
Dry skin has high resistance than wet skin this is because water is relatively good conductor of electricity, it adds parallel path to the current flow and hence reduces skin resistance.
Dry hands body has approximately 500 kΩ resistance and if 120 V electricity supply current received will be:
I = V/R= 120/ 500*10^3
I= 0.24 mA
Even the current seems is much lower than the safe zone but this is the case in case of DC voltage in case of AC voltage the body will receive a shock this is because the skin pass more current when the voltage is changing i.e. AC.
Similarly for wet hands body resistance is 1 kΩ. so the current through the body seems to be:
I = 120 / 1000
I = 12 mA
The current is higher than safe zone so the body will receive a dangerous shock.
Answer:
Normal Conversation: i=106i0
i(dB)=60
Power saw a 3 feet: i=1011i0
i(dB)=110
Jet engine at 100 feet: i=1018i0
i(dB)=180
Explanation:
if these are the same as edge, then these are the answers! :)
Answer: 2.86 m
Explanation:
To solve this question, we will use the law of conservation of kinetic and potential energy, which is given by the equation,
ΔPE(i) + ΔKE(i) = ΔPE(f) + ΔKE(f)
In this question, it is safe to say there is no kinetic energy in the initial state, and neither is there potential energy in the end, so we have
mgh + 0 = 0 + KE(f)
To calculate the final kinetic energy, we must consider the energy contributed by the Inertia, so that we then have
mgh = 1/2mv² + 1/2Iw²
To get the inertia of the bodies, we use the formula
I = [m(R1² + R2²) / 2]
I = [2(0.2² + 0.1²) / 2]
I = 0.04 + 0.01
I = 0.05 kgm²
Also, the angular velocity is given by
w = v / R2
w = 4 / (1/5)
w = 20 rad/s
If we then substitute these values in the equation we have,
0.5 * 9.8 * h = (1/2 * 0.5 * 4²) + (1/2 * 0.05 * 20²)
4.9h = 4 + 10
4.9h = 14
h = 14 / 4.9
h = 2.86 m