1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s
Answer:v=2 m/s
Explanation:
Given
Length of string L=1.2 m
mass of pendulum m=0.25 kg
maximum inclination with vertical \theta =34
vertical Rise of Pendulum from its mean position is given by

Conserving Energy at top and bottom point
Potential Energy of sphere is converted into kinetic energy of sphere





Answer:d
Explanation:
Spring is compressed to a distance of x from its equilibrium position
Work done by block on the spring is equal to change in elastic potential energy
i.e. Work done by block 
therefore spring will also done an equal opposite amount of work on the block in the absence of external force
Thus work done by spring on the block 
Thus option d is correct
To solve the problem it is necessary to apply the concepts related to the conservation of energy through the heat transferred and the work done, as well as through the calculation of entropy due to heat and temperatra.
By definition we know that the change in entropy is given by

Where,
Q = Heat transfer
T = Temperature
On the other hand we know that by conserving energy the work done in a system is equal to the change in heat transferred, that is

According to the data given we have to,




PART A) The total change in entropy, would be given by the changes that exist in the source and sink, that is



On the other hand,



The total change of entropy would be,



Since
the heat engine is not reversible.
PART B)
Work done by heat engine is given by



Therefore the work in the system is 100000Btu