Answer:
Explanation:
When a ray of light travels into rarer medium from the denser medium and the angle of refraction is 90° so the angle of incidence in the denser medium is called critical angle for that pair of media.
Here, the angle of refraction is 90°, so the angle of incidence C is called the angle of incidence which is equal to the critical angle.
Answer:
C
Explanation:
Formula E=F/C also E=V/d
In this case use the second formula; E=V/d
Data given; E=4N/C d=8m
So v=E X d
V=4x8=32V
k.e=eV= 2X32=64eV
Answer:
Thermal Power = 460W
Explanation:
From Stephan-Boltzmann Law Formula;
P = єσT⁴A
Where,
P = Radiation energy
σ = Stefan-Boltzmann Constant
T = absolute temperature in Kelvin
є = Emissivity of the material.
A=Area of the emitting body
Now, σ = 5.67 x 10^(-8)
є = 0.6
Temperature = 30°C and coverting to kelvin = 30 + 273 = 303K
Area ; since we are to consider the sides of the human body as 2m and 0.8m,thus area = 2 x 0.8 = 1.6
Thus thermal power = 0.6 x 5.67 x 10^(-8) x303⁴ x 1.6 = 458. 8W
Normally, we approximate to the nearest 10W. Thus, thermal power is approximately 460W
Answer: Increase in wave frequency
Explanation:
When we talk about acoustics we are dealing with sound waves, and one of their main components along with the velocity and wavelength is the <u>frequency.</u>
In this sense, the frequency of any wave refers to how fast (or slow) a wave oscillates. For example, in the especific case of sound waves when the oscillation is faster, the frequency is higher and the pitch gets higher as well.
Answer:
Magnetic field will be ZERO at the given position
Explanation:
As we know that the magnetic field due to moving charge is given as

so here we know that for the direction of magnetic field we will use

so we have

so magnetic field must be ZERO
So whenever charge is moving along the same direction where the position vector is given then magnetic field will be zero