Answer:
Yes we can find the initial velocity of car without finding acceleration.
u = 10 m/s.
Explanation:
Given that
s=20 m
Car takes 4 s to come in rest.
We know that when acceleration is constant then we can apply motion equation
----------1
------2
From equation 1 and 2

So we can say that

Given that the velocity of car at final condition will be zero (v=0)


From the above equation we can find the initial velocity of car without finding the acceleration

u = 10 m/s
Answer:

(we need the mass of the astronaut A)
Explanation:
We can solve this by using the conservation law of the linear momentum P. First we need to represent every mass as a particle. Also we can simplify this system of particles by considering only the astronaut A with an initial speed
of 0 m/s and a mass
and the IMAX camera with an initial speed
of 7.5 m/s and a mass
of 15.0 kg.
The law of conservation says that the linear momentum P (the sum of the products between all masses and its speeds) is constant in time. The equation for this is:

By the law of conservation we know that
For
(final linear momentum) we need to treat the collision as a plastic one (the two particles stick together after the encounter).
So:


Answer:

Explanation:
<u>Horizontal Launch</u>
When an object is launched horizontally at a speed vo, it describes a curved called parabola as the speed in the x-direction does not change and the speed in the y-direction increases with time because the gravity makes it return to the ground.
The vertical distance the object (potato) travels downwards is:

The horizontal distance is

We need to find the time when both distances are equal, thus

Simplifying by t

Solving for t

Answer:
T=1022.42 N
Explanation:
Given that
l = 32 cm ,μ = 1.5 g/cm
L =2 m ,V= 344 m/s
The pipe is closed so n= 3 ,for first over tone


f= 129 Hz
The tension in the string given as
T = f²(4l²) μ
Now by putting the values
T = f²(4l²) μ
T = 129² x (4 x 0.32²) x 1.5 x 10⁻³ x 100
T=1022.42 N
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>