E = (1/2)CV²
1 = (1/2)*(2*10⁻⁶)V²
10⁶ = V²
1000 = V
You should charge it to 1000 volts to store 1.0 J of energy.
The turns ratio is the factor that determines voltage andcurrent. In order to have the same current across the resistorin the primary as the resistor in the secondary, then:--N(p) = Primary turnsN(s) = Secondary turnsR(2) = Primary resistorR(1) = Secondary resistor--R(2)/R(1) = N(p)/N(s)R(2) = R(1)*(N(p)/N(s))--If arbitrary values are plugged in, you will see that this step up transformer will require 2x the resistance required in the secondary, R(1), to obtain the same current. Thus R(2) will be 1/2 the value of R(1). This is due to the stepped up voltage in the secondary.
Answer:
assume nitrogen is an ideal gas with cv=5R/2
assume argon is an ideal gas with cv=3R/2
n1=4moles
n2=2.5 moles
t1=75°C <em>in kelvin</em> t1=75+273
t1=348K
T2=130°C <em>in kelvin</em> t2=130+273
t2=403K
u=пCVΔT
U(N₂)+U(Argon)=0
<em>putting values:</em>
=>4x(5R/2)x(Tfinal-348)=2.5x(3R/2)x(T final-403)
<em>by simplifying:</em>
Tfinal=363K
Answer:
A, B, and E
Explanation:
The springs are identical, and are compressed the same amount, so they have the same initial elastic potential energy. (E is true)
Energy is conserved, so the darts have the same amount of kinetic energy. (A is true, C is false)
The lighter dart has the same energy as the heavier dart. Since it has less mass, it must have a greater speed. (B is true, D is false)
Answer:
the final temperature of the gas is 785.18 K
Explanation:
The computation of the final temperature of the gas is shown below:
Here we apply the gas law
= PV ÷ T
Given that
P1 = 1.9 atm
V1 = 24.6 L
T1 = 335 K
P2 = 3.5 atm
V2 = 31.3 L
T2 = ?
Now
P1V1 ÷ T1 = P2V2 ÷ T2
(1.9 × 24.6) ÷ 335 = (3.5 × 31.3)/T2
T2 = 785.18 K
hence, the final temperature of the gas is 785.18 K