Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
A. An object in motion will remain in motion unless acted upon by an outside force : The momentum of an object is constant unless an outside force acts on the object.
B. Force is defined as mass times acceleration : the rate of change of the momentum of a particle is proportional to the force F acting on it, hence the force is equal to <span>mass times acceleration.
C. </span>For every action there is an equal and opposite reaction : <span>to every action force there is an equal and opposite reaction force. </span>
Answer:
A glass flask whose volume is 1000 cm ^3 at 0.0 ^oC is completely filled with mercury at this. Every substance when heat energy is supplied, expands due to the Rate of thermal expansion will be different for different materials. Volume of the glass flask and mercury at 0 degree Celsius V0=1000cm3=1×10−3m3 V 0
Explanation:
hope dis help!!!
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.