Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²
The question is incomplete. Here is the entire question.
A jetboat is drifting with a speed of 5.0m/s when the driver turns on the motor. The motor runs for 6.0s causing a constant leftward acceleration of magnitude 4.0m/s². What is the displacement of the boat over the 6.0 seconds time interval?
Answer: Δx = - 42m
Explanation: The jetboat is moving with an acceleration during the time interval, so it is a <u>linear</u> <u>motion</u> <u>with</u> <u>constant</u> <u>acceleration</u>.
For this "type" of motion, displacement (Δx) can be determined by:

is the initial velocity
a is acceleration and can be positive or negative, according to the referential.
For Referential, let's assume rightward is positive.
Calculating displacement:


= - 42
Displacement of the boat for t=6.0s interval is
= - 42m, i.e., 42 m to the left.
The correct answer would be the third option. The two forces that keep a pendulum swinging would be tension and gravity. The force of gravity causes the pendulum to keep it swinging and tension blocks all resistances in order for the motion to continue.
Answer:
De Broglie wavelength of the bullet is given as

Explanation:
As per De Broglie hypothesis we know that the wavelength of De Broglie waves is the ratio of Plank's constant and momentum of the particle
here we know that the bullet mass is
m = 0.075 kg
speed of the bullet is given as
v = 350 m/s
Now we have


Now we know that


