They have different accelerations because of their masses. According to Newton's Second Law, an objects acceleration is inversely proportional to its mass. Therefore the object with the larger mass, in this case the gun, will have a smaller acceleration. In the same way, the less massive object, being the bullet, will have a higher acceleration.
Hope this helps :)
Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
Answer:
We know that force applied per unit area is called pressure.
Pressure = Force/ Area
When force is constant than pressure is inversely proportional to area.
1- Calculating the area of three face:
A1 = 20m x 10 m =200 Square meter
A2 = 10 mx 5 m = 50 Square meter
A3 = 20m x 5 m = 100 Square meter
Therefore A1 is maximum and A2 is minimum.
2- Calculate pressure:
P = F/ A1 = 30 / 200 = 0.15 Nm⁻² ( minimum pressure)
P = F / A2 = 30 / 50 = 0.6 Nm⁻² ( maximum pressure)
Hence greater the area less will be the pressure and vice versa.