<span>E = h x f </span>
<span>. . . then : </span>
<span>f = E / h </span>
<span>f = 4,41•10^-19 / 6,62•10^-34 </span>
<span>f = 6,66•10^14 Hz (s^-1) </span>
<span>b/ What is the wavelength of this light ? </span>
<span>- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - </span>
<span>λ = c / f </span>
<span>λ = 3•10^8 / 6,66•10^14 </span>
<span>λ = 4,50•10^-7 m </span>
Answer:
option B.
Explanation:
The correct answer is option B.
The phenomenon of the curtains to pull out of the window can be explained using Bernoulli's equation.
According to Bernoulli's Principle when the speed of the moving fluid increases the pressure within the fluid decrease.
When wind flows in the outside window the pressure outside window decreases and pressure inside the room is more so, the curtain moves outside because of low pressure.
<span>It is quite straightforward to convert an uncertainty to a percent uncertainty. We can divide the amount of uncertainty by the original amount and then multiply by 100%.
(2 m / 20,000,000 m) X 100% = 0.00001%
The percent uncertainty is 0.00001%.
The percent accuracy is the 100% - percent uncertainty.
The percent accuracy = 100% - 0.00001% = 99.99999%
The percent accuracy is 99.99999%.</span>
I assume the x-y axis are tilted such that the x-axis is parallel to the surface of the hill while the y-axis is perpendicular to it.
In this case, the x-component of the weight is given by:

where
m is the mass of the car
g is the acceleration of gravity

is the angle of the hill
Substituting numbers into the formula, we find
Answer:
A title
Explanation:
Because this is middle school.