Answer:
circuit sketched in first attached image.
Second attached image is for calculating the equivalent output resistance
Explanation:
For calculating the output voltage with regarding the first image.

![Vout = 5 \frac{2000}{5000}[/[tex][tex]Vout = 5 \frac{2000}{5000}\\Vout = 5 \frac{2}{5} = 2 V](https://tex.z-dn.net/?f=Vout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5B%2F%5Btex%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%5Btex%5DVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5C%5CVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2%7D%7B5%7D%20%3D%202%20V)
For the calculus of the equivalent output resistance we apply thevenin, the voltage source is short and current sources are open circuit, resulting in the second image.
so.

Taking into account the %5 tolerance, with the minimal bound for Voltage and resistance.
if the -5% is applied to both resistors the Voltage is still 5V because the quotient has 5% / 5% so it cancels. to be more logic it applies the 5% just to one resistor, the resistor in this case we choose 2k but the essential is to show that the resistors usually don't have the same value. applying to the 2k resistor we have:




so.

<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer: f=150cm in water and f=60cm in air.
Explanation: Focal length is a measurement of how strong light is converged or diverged by a system. To find the variable, it can be used the formula:
= (nglass - ni)(
-
).
nglass is the index of refraction of the glass;
ni is the index of refraction of the medium you want, water in this case;
R1 is the curvature through which light enters the lens;
R2 is the curvature of the surface which it exits the lens;
Substituting and calculating for water (nwater = 1.3):
= (1.5 - 1.3)(
-
)
= 0.2(
)
f =
= 150
For air (nair = 1):
= (1.5 - 1)(
-
)
f =
= 60
In water, the focal length of the lens is f = 150cm.
In air, f = 60cm.
Answer:
The energy of this particle in the ground state is E₁=1.5 eV.
Explanation:
The energy
of a particle of mass <em>m</em> in the <em>n</em>th energy state of an infinite square well potential with width <em>L </em>is:

In the ground state (n=1). In the first excited state (n=2) we are told the energy is E₂= 6.0 eV. If we replace in the above equation we get that:

So we can rewrite the energy in the ground state as:



Finally

Answer:
The net force = 0
Explanation:
The given information includes;
The mass of the crate = 250 kg
The way the helicopter lifts the crate = Uniformly (constant rate (speed), no acceleration)
In order to pull the crate upwards, the helicopter has to provide a force equivalent to the weight of the crate keeping the helicopter on the ground.
The weight of the crate = The mass of the crate × The acceleration due gravity acting on the crate
The weight of the crate,
↓ = 250 kg × 9.81 m/s² = 2,452.5 N
The force the helicopter should provide to just lift the crate,
↑ = The weight of the crate = 2,452.5 N
The net force,
=
↑ -
↓ = 2,452.5 N - 2,452.5 N = 0
The net force = 0.