A, the light generated from the headlights travels at a fixed speed relative to the road
Answer:

The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Explanation:
In order to use the rule of thumb to find the speed of sound in meters per second, we need to use some conversion ratios. We know there is 1 mile per every 5 seconds after the lightning is seen. We also know that there are 5280ft in 1 mile and we also know that there are 0.3048m in 1ft. This is enough information to solve this problem. We set our conversion ratios like this:

notice how the ratios were written in such a way that the units got cancelled when calculating them. Notice that in one ratio the miles were on the numerator of the fraction while on the other they were on the denominator, which allows us to cancel them. The same happened with the feet.
The problem asks us to express the answer to one significant figure so the speed of sound rounds to 300m/s.
For the second part of the problem we need to use conversions again. This time we will write our ratios backwards and take into account that there are 1000m to 1 km, so we get:

This means that for every 3.11s there will be a distance of 1km from the place where the lightning stroke. Since this is a rule of thumb, we round to the nearest integer for the calculations to be made easily, so the rule goes like this:
The rule for kilometers is that every three seconds between a lightning flash and the following thunder gives the distance to the flash in kilometers.
Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
Answer:
6.78 X 10³ N/C
Explanation:
Electric field near a charged infinite plate
= surface charge density / 2ε₀
Field will be perpendicular to the surface of the plate for both the charge density and direction of field will be same so they will add up.
Field due to charge density of +95.0 nC/m2
E₁ = 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀
Field due to charge density of -25.0 nC/m2
E₂ = 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
Total field
E = E₁ + E₂
= 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀ + 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
= 6.78 X 10³ N/C
Answer:
from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.
Explanation:
This can be explained on the basis of conservation of angular momentum.
This means the initial and the final angular velocity is conserved. Consider initial position (1)in the pike and final position in the be truck position. So there inertia's will also be different.
⇒

also,


since, 

therefore,

So, from the above analysis we can say that the angular velocity in the later case is more than that of the former case. This means that the number of rotation made in the truck case is more than that made in pike position.