Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Answer: yes.
Explanation: The light that will be incidented on that metal is visible light.
It depends on 3 factors:
1. The temperature
2. The specific heat capacity of the metal
3. The thermal conductivity of the metal.
The metal getting warmer also depend on the reflection and the absorption of light energy in which it will surely absorb some energy and not reflect all.
When visible light is absorbed by an object, the object converts the short wavelength light into long wavelength heat. This causes the object to get warmer.