Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Answer:
Because the chemical energy is converted to electrical enegy in the cell phone
Explanation:
This set up is not a voilation of the first law of thermodynamics because the chemical energy is not lost, it is only being transformed into electrical energy.
According to the first law of thermodynamics "energy is neither created nor destroyed but transformed from one form to another".
- In a charged cell phone, the chemical energy is being transformed to electrical energy as you use it.
- A phone cannot directly be powered with chemical energy.
- The energy transformation to electrical energy makes it possible to use the phone.
- In this process no energy is lost nor created. But simply, energy is transformed.
Answer:
93.3x10^-3s
Explanation:
If
Resistance = 1.8 kΩ
Current = 50 mA
Capacitor = 120 μF
Voltage = 140 V
to calculate the discharge current
Applying the formula of discharge current
io=vo/R
io= 140/ 1.8x 10³
= 0.078A
to calculate the time
Applying the formula of current
io= vo/R e-t/RC
50= 140/1800e-t/RC
0.649= e-t/RC
-t/RC= ln( 0.649)
t = 0.432x 120x10^-6x 1800
t=93.3 x 10^-3seconds
Answer:
242.19702 N
578.46718 N
681.02785 N
Explanation:
M = Mass of the corresponding planet
r = Radius of the corresponding planet
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
G = Gravitational constant = 6.67 × 10⁻¹¹ m³/kgs²
Mass of person

Mass is the property of an object, it is constant irrespective of the forces acting on it so the mass of the person on each planet would be the same.
Gravitational force on Mars

Magnitude of the gravitational force Mars would exert on the man if he stood on its surface is 242.19702 N
Gravitational force on Venus

Magnitude of the gravitational force Venus would exert on the man if he stood on its surface is 578.46718 N
Gravitational force on Saturn

Magnitude of the gravitational force Saturn would exert on the man if he stood on its surface is 681.02785 N
Answer:
Another metaphor that can help explain energy quantization at the atomic level is the number of teams at different stages in the Football World Cup tournament taking each stage as a given amount of energy gained by the teams at that stage as follows;
Stage 1 Group Stage
The number of teams in the group stage = 32, Energy per team = 1
Knock out stages
Round of 16
The number of teams in the round of 16 stage = 16, Energy per team = 2
Semi final
The number of teams in the semi final stage = 8, Energy per team = 4
Quarter final
The number of teams in the quarter final stage = 4, Energy per team = 8
Final
The number of teams in the semi final stage = 2, Energy per team = 16
The winning team
The number of teams that win the World Cup = 1, Energy of the team = 32
As seen as each team has a specific energy level at each stage of the world cup and there can not any energy value that is an intermediate value of the energy of the teams each at each stage, so also at the atomic level particles within the atom and therefore the atom itself can possess only specific quantum of energy values in a given level or state.
Explanation: