Answer:
A.)1.52cm
B.)1.18cm
Explanation:
angular speed of 120 rev/min.
cross sectional area=0.14cm²
mass=12kg
F=120±12ω²r
=120±12(120×2π/60)^2 ×0.50
=828N or 1068N
To calculate the elongation of the wire for lowest and highest point
δ=F/A
= 1068/0.5
δ=2136MPa
'E' which is the modulus of elasticity for alluminium is 70000MPa
δ=ξl=φl/E =2136×50/70000=1.52cm
δ=F/A=828/0.5
=1656MPa
δ=ξl=φl/E
=1656×50/70000=1.18cm

Answer:
The range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
Explanation:
The formula for the horizontal range of the projectile is given by

The range should be maximum if the value of Sin2θ is maximum.
The maximum value of Sin2θ is 1.
It means 2θ = 90
θ = 45
Thus, the range is maximum when the angle of projection is 45 degree.
If the angle of projection is 0 degree
R = 0
It means the horizontal distance covered by the projectile is zero, it can move in vertical direction.
If the angle of projection is 30 degree.

R = 0.088u^2
If the angle of projection is 45 degree.

R = u^2 / g
#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
Answer:
1, 4, 5, see the explanation below
Explanation:
We must remember that scalar magnitudes are distinguished by having only a physical quantity, that is, they have no sense or direction as an example of scalar quantities, we find mass, temperature, energy, specific heat, power among others.
1 . 150 [grams] , because is a mass = scalar
4. 5 kilometer [race], is an amount = scalar
5. 34 steps, is an amount = scalar
Number 2, and 3 are vectors because they have amount and direction.
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]