Answer:
3.1 m/s²
Explanation:
Given:
Mass of the balloon (m) = 11.4 g = 0.0114 kg ( 1 kg = 1000 g)
Force acting on the balloon (F) = 0.035 N
Acceleration with which the balloon must be hit (a) = ?
Now, we know that, from Newton's second law, net force acting on an object is equal to the product of its mass and acceleration.
Therefore, framing in equation form, we have:

Rewriting in terms of acceleration 'a', we get:

Now, substitute the given values and solve for 'a'. This gives,

Therefore, the acceleration of the water balloon to reach the target must be equal to 3.1 m/s².
Answer:
The <em>correct</em> statements are:
- <em>A. The electric field is nonuniform.</em>
- <em>D. Charge Q is positive.</em>
- <em>E. If charge A moves toward charge Q, it must be a negative charge</em>
Explanation:
The answer choices are:
- A. The electric field is nonuniform.
- B. The electric field is uniform.
- E. If charge A moves toward charge Q, it must be a negative charge.
- F. If charge A moves toward charge Q, it must be a positive charge.
<h2>Solution</h2>
The <em>electric field</em> is the electrostatic force per unit of charge,

around around a charge, where another charge would experience the electrostatic force.
The electric field lines are shown in a diagram with arrows ditributed radially away from a positive charge and radially toward a negative charge.
Since the arrows are away from Q, Q is a positive charge: <em>statement D.</em>
Since the size of the arrows decreases as you move away from Q the stregth of the field is not uniform: <em>statement A.</em>
Since the charge Q is positive, a negative charge would be attracted toward it: <em>statement E.</em>
Answer: TheTroposphere contains 80% of the total gas in the atmosphere
Answer:
a) R `= 3.5 ohms
b) energy decipated = 560J
Explanation:
V = I . R
R = V / I
R `= 70 / 20
R `= 3.5 ohms
2)energy decipated = 1/2ij²
energy decipated = 1/2 x 2.8 x (20)²
energy decipated = 560J
In this question, you are given the energy( 500,000btus) and the temperature difference( 100F-20F= 80F). You are asked to find the volume of water.
1 BTU mean 1 degree of F increased for 1 pound mass. First, we can calculate the mass of the water in lb unit. The calculation would be:
mass= energy/temperature increase = 500,000/80= 6250lb.
Then we need to convert the weight into gallons. The calculation would be:
6250lb x kg/2.204lb x 1kg/m3 x 264.172 gallons/m3= 3638969.3 gallons