<span>A.) If a sideways force of 300 N is applied to the motor, how far will it move sideways?</span>
<h2>Answer:</h2>
The refractive index is 1.66
<h2>Explanation:</h2>
The speed of light in a transparent medium is 0.6 times that of its speed in vacuum
.
Refractive index of medium = speed of light in vacuum / speed of light in medium
So
RI = 1/0.6 = 5/3 or 1.66
78.4 F because you do 8.00 muliplyed by 9.8
Answer:
B). to the right
Explanation:
Since the direction of magnetic field is into the page
So here we know that

now the velocity is from bottom to top
so we have

now the force on the moving charge is given as

now we have


so force will be towards Right
At r = 2R> R The expression for the electric field will be given by: (2R)^2*E=kQ. Where, k=(9*10^9)N.m/C^2, Q=(8*10^-10)C and R=0.025m. So substituting and clearing, we have that the magnitude of the electric field will be: E=(9*10^9)*(8*10^-10)/((2*0.025)^2)=2880 N / C.