Answer:
C
Explanation:
Formula E=F/C also E=V/d
In this case use the second formula; E=V/d
Data given; E=4N/C d=8m
So v=E X d
V=4x8=32V
k.e=eV= 2X32=64eV
Answer:
= 3289.8 m / s
Explanation:
This exercise can be solved using the definition of momentum
I = ∫ F dt
Let's replace and calculate
I = ∫ (at - bt²) dt
We integrate
I = a t² / 2 - b t³ / 3
We evaluate between the lower limits I=0 for t = 0 s and higher I=I for t = 2.74 ms
I = a (2,74² / 2- 0) - b (2,74³ / 3 -0)
I = a 3,754 - b 6,857
We substitute the values of a and b
I = 1500 3,754 - 20 6,857
I = 5,631 - 137.14
I = 5493.9 N s
Now let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp = m
- m v₀o
I = m
- 0
= I / m
= 5493.9 /1.67
= 3289.8 m / s
Crude oil has parts of decomposed dinosaurs and plants from millions of years ago. When the sun gave energy to the plants for their growth, the dinasours ate them which is now is stored in the oil today. So the sun gave energy to plants, dinosaurs ate them, pasted away and decomposed, then we drill and use it as oil.
The car would go from zero to 58.0 mph in 2.6 sec.
Since the force on the car is constant, therefore the acceleration of the car would also be constant.
Now for constant acceleration we can use the equation of motion
Using first equation of motion to calculate the acceleration of the car
v=u+at
29=0+a×1.30 ...... Eq. (1)
Again using the first equation of motion
58=0+a*t ....... Eq. (2)
Dividing eq. (2) with equation 1
t=2×1.3
t=2.6 sec
Positions. Happy to help! Please mark as Brainliest!