The frog's acceleration during the jump is 62 m/s²
<h3>Further explanation</h3>
Acceleration is rate of change of velocity.


<em>a = acceleration ( m/s² )</em>
<em>v = final velocity ( m/s )</em>
<em>u = initial velocity ( m/s )</em>
<em>t = time taken ( s )</em>
<em>d = distance ( m )</em>
Let us now tackle the problem !
<u>Given:</u>
initial speed = u = 0 m/s
final speed = v = 3.7 m/s
time taken = t = 60 ms = 0.06 s
<u>Unknown:</u>
acceleration = a = ?
<u>Solution:</u>
To find the acceleration of th frog, it can be done in the following way:




<h3>Conclusion:</h3>
The frog's acceleration during the jump is 62 m/s²
<h3>Learn more</h3>
<h3>Answer details</h3>
Grade: High School
Subject: Physics
Chapter: Kinematics
Keywords: Velocity , Driver , Car , Deceleration , Acceleration , Obstacle , Speed , Time , Rate, Frog , Jump