To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
A roller coaster accelerates from an initial velocity of 6.0 m/s to a final velocity of 70 m/s over 4 seconds. whats the acceleration
A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
Following statements are true
(i) The leather jacket has a lower tendency to attract electrons than sweater.
When the sweater and the leather jacket are in contact with each other, the leather jacket loses electrons and thus becomes positively charged. the electrons are gained by the sweater and it becomes negatively charges.
The opposite charge attract. so the sweater ( negatively charged) will attract protons ( positively charged) . The leather jacket ( positively charged) will attract the electrons ( negatively charged).