<span>10.3 cm
The wavelength will be the distance that light travels in 1 second divided by the frequency of the radiation. Since the over operates at 2.60 ghz, the frequence is 2.6 billion times per second, or 2.60 x 10^9. The speed of light is defined as 299792458 m/s exactly. So
299792458 m/s / 2.60 x 10^9 1/s = 0.10337671 m = 10.337671 cm
Since we only have 3 significant digits, the answer rounds to 10.3 cm</span>
Answer:
T₂ =602 °C
Explanation:
Given that
T₁ = 227°C =227+273 K
T₁ =500 k
Gauge pressure at condition 1 given = 100 KPa
The absolute pressure at condition 1 will be
P₁ = 100 + 100 KPa
P₁ =200 KPa
Gauge pressure at condition 2 given = 250 KPa
The absolute pressure at condition 2 will be
P₂ = 250 + 100 KPa
P₂ =350 KPa
The temperature at condition 2 = T₂
We know that

T₂ = 875 K
T₂ =875- 273 °C
T₂ =602 °C
Answer:
26.67 m/s
Explanation:
From the law of conservation of linear momentum, the initial sum of momentum equals the final sum.
p=mv where p is momentum, m is the mass of object and v is the speed of the object
Initial momentum
The initial momentum will be that of basketball and volleyball, Since basketball is initially at rest, its initial velocity is zero

Final momentum

Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.