Answer:
i would say a) two playlists
hope this helps!
Explanation:
What i got was
speed of impact that is 44.27 m/s
or 159.38 km/h
time until impact is 4.525
and last is the Energy at impact which I calauated outcome was 73500.00 joules
Answer:
a) Calcule a frequência em RPM
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
= 20m/s
Explanation:
a) Calcule a frequência em RPM
A fórmula para calcular a frequência é: 1/T
onde T= Tempo (seconds)
T = 100s
A frequência = 1/100s
A frequência = 0.01Hz
em RPM
A fórmula para calcular a frequência em RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz =
A frequência em RPM = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
A fórmula para calcular a velocidade escalar = diâmetro ou distância (m) ÷ tempo (s)
Diâmetro ou Distância = 2.0km
Converter 2.0km para m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
A velocidade escalar = 2000m ÷ 100s
A velocidade escalar = 20m/s
Answer:
a) Frequency in RPM
= 0.6 RPM
b) Scalar Velocity
= 20m/s
Explanation:
a) Frequently in RPM
Formula : 1/T
Where T= Time (seconds)
T = 100s
= 1/100s
= 0.01Hz
Frequency in RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) Scalar velocity
The formula = Diameter or Distance ÷ Time
Diameter or Distance = 2.0km
Convert 2.0km to m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
Scalar Velocity = 2000m ÷ 100s
Scalar Velocity = 20m/s
Answer:
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
Explanation:
Given:
Speed of sound in air = 320 m/s
Speed of sound in water = 1600 m/s
Time taken to reach certain distance in air = 2.5 sec
a.
We have to find the distance traveled by sound in air.
Distance = Product of speed and time.
⇒ 
⇒ 
⇒
meters.
b.
Now we have to find how much time the sound will take to travel in water.
⇒ Time = Ratio of distance and speed
⇒ 
⇒
<em> ...distance = 800 m and speed = 1600 m/s</em>
⇒ 
⇒
seconds.
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
If we assume also that the temperature of the air does not change, we can use Boyle's Law:
p₁V₁ = p₂V₂
Now, we know:
p₁ = 100kPa
V₂ = 100cm³ (the volume of the tyre)
V₁ = 120cm³ (becuse the air is contained inside the tyre AND the pump)
We can solve for p₂:
p₂ = (p₁V₁)/V₂
= (100×120)/100
= 120kPa
Therefore your answer is: 120kPa