Answer:
Explanation:
The magnetic field due to straight wire is into the square coil.
As the current in straight wire decreases the magnetic flux in the coil decreases
. The induced magnetic field is into the coil.The induced current is along +y direction
The question above can be answered through using the concept of Conservation of Momentum which may be expressed as,
m1v1 + m2v2 = mTvT
where m1 and v1 are mass and initial velocity of Tex, 2s are that of the bull, and the Ts are the total. Then substituting,
(85 kg)(3 m/s) + (520 kg)(13 m/s) = (520 + 85)(vT)
The value of vT obtained from above equation is 11.6 m/s
Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer: 80m
Explanation:
Distance of balloon to the ground is 3150m
Let the distance of Menin's pocket to the ground be x
Let the distance between Menin's pocket to the balloon be y
Hence, x=3150-y------1
Using the equation of motion,
V^2= U^s + 2gs--------2
U= initial speed is 0m/s
g is replaced with a since the acceleration is under gravity (g) and not straight line (a), hence g is taken as 10m/s
40m/s is contant since U (the coin is at rest is 0) hence V =40m/s
Slotting our values into equation 2
40^2= 0^2 + 2 * 10* (3150-y)
1600 = 0 + 63000 - 20y
1600 - 63000 = - 20y
-61400 = - 20y minus cancel out minus on both sides of the equation
61400 = 20y
Hence y = 61400/20
3070m
Hence, recall equation 1
x = 3150 - 3070
80m
I hope this solve the problem.
A.What is the effect of air resistance on the cannonball? It's a question related to science and the experiment, which may pop into your head.