Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.
Answer:
b ≈ 64 Kg/s
Explanation:
Given
Fd = −bv
m = 2.5 kg
y = 6.0 cm = 0.06 m
g = 9.81 m/s²
The object in the pan comes to rest in the minimum time without overshoot. this means that damping is critical (b² = 4*k*m).
m is given and we find k from the equilibrium extension of 6.0 cm (0.06 m):
∑Fy = 0 (↑)
k*y - W = 0 ⇒ k*y - m*g = 0 ⇒ k = m*g / y
⇒ k = (2.5 kg)*(9.81 m/s²) / (0.06 m)
⇒ k = 408.75 N/m
Hence, if
b² = 4*k*m ⇒ b = √(4*k*m) = 2*√(k*m)
⇒ b = 2*√(k*m) = 2*√(408.75 N/m*2.5 kg)
⇒ b = 63.9335 Kg/s ≈ 64 Kg/s
Answer:
Emitted power will be equal to 
Explanation:
It is given factory whistle can be heard up to a distance of R=2.5 km = 2500 m
Threshold of human hearing 
We have to find the emitted power
Emitted power is equal to 


So emitted power will be equal to 
Answer:
(A) Q = 2.26×10⁶J
(B) ΔT = 9°C
(C)
Explanation:
We have been given the mass of the hiker, the volume of water from which we can calculate the mass knowing that the density if water is 1000kg/m³.
Evaporation is a phase change and occurs at a constant temperature. We would use the latent heat of vaporization to calculate the amount of heat evaporated.
We would then equate this to the heat change it brings about in the hiker's body and then calculate the temperature drop.
See the attachment below for full solution.
Answer:
M = 0.730*m
V = 0.663*v
Explanation:
Data Given:

Conservation of Momentum:

Energy Balance:

Substitute Eq 2 into Eq 1

Using Eq 1
