Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%
Answer:A. infants who listen to Mozart are smarter than those that don't.
Explanation: Common Sense is a sound practical judgement of the scheme of things, it can be easily understood as one thinks about life situation.
All other options such as MOST OLDER PEOPLE LIVE SAD AND SOLITARY LIVES ARE CORRECT AS THEY ARE KNOWN TO BE MORE LIKELY TO FALL SICK EASILY.
EATING "COMFORT FOOD" MAKES YOU FEEL HAPPIER IS KNOWN TO BE TRUE AND "COMMONSENSE"
UNLEASHING ANGER CAN MAKE YOU MORE AGGRESSIVE IS A "COMMONSENSE".
only the first option which says infants who listen to Mozart are smarter than those that don't listen to Mozart is not a "commonsense" psychological myth.
If you did this then it could lead to cheating or someone else getting hurt.
Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km