Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
Answer:
(a) The total energy of the object at any point in its motion is 0.0416 J
(b) The amplitude of the motion is 0.0167 m
(c) The maximum speed attained by the object during its motion is 0.577 m/s
Explanation:
Given;
mass of the toy, m = 0.25 kg
force constant of the spring, k = 300 N/m
displacement of the toy, x = 0.012 m
speed of the toy, v = 0.4 m/s
(a) The total energy of the object at any point in its motion
E = ¹/₂mv² + ¹/₂kx²
E = ¹/₂ (0.25)(0.4)² + ¹/₂ (300)(0.012)²
E = 0.0416 J
(b) the amplitude of the motion
E = ¹/₂KA²

(c) the maximum speed attained by the object during its motion

Answer:
A) 12.08 m/s
B) 19.39 m/s
Explanation:
A) Down the hill, we will apply Newton’s second law of motion in the downward direction to get:
mg(sinθ) – F_k = ma
Where; F_k is frictional force due to kinetic friction given by the formula;
F_k = (μ_k) × F_n
F_n is normal force given by mgcosθ
Thus;
F_k = μ_k(mg cosθ)
We now have;
mg(sinθ) – μ_k(mg cosθ) = ma
Dividing through by m to get;
g(sinθ) – μ_k(g cosθ) = a
a = 9.8(sin 12.03) - 0.6(9.8 × cos 12.03)
a = -3.71 m/s²
We are told that distance d = 24.0 m and v_o = 18 m/s
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o² + 2ad)
v = √(18² + (2 × -3.71 × 24))
v = 12.08 m/s
B) Now, μ_k = 0.10
Thus;
a = 9.8(sin 12.03) - 0.1(9.8 × cos 12.03)
a = 1.08 m/s²
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o + 2ad)
v = √(18² + (2 × 1.08 × 24))
v = 19.39 m/s
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
Explanation:
A simple light microscope uses light for imaging of objects where as a transmission electron microscope uses a monochromatic beam of electrons.
This beam is passed by a magnetic field which is very strong and thus act as a lens.
Its resolution of very high which is about 0.2 nanometers because of the separation between two atoms.
Because of this reason its resolution is about 1000 times greater than light microscope.