<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:
conserved
Explanation:
During this process the energy is conserved
<span>The overall force that is acting on the bottle is gravity. With the incline being 30 degrees the full force of gravity isn't acting on the bottle becuase the ramp isn't allowing the bottle to go straight down. By taking the sin of 30 degrees you find the proportion of gravity that is acting on the bottle to be 4.9 meters per second and the bottle weights 20 kg so the force acting on the bottle is 98 Newtons.</span>
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
The reaction time of Boris is t(r), so before that, Boris will not have jumped. Thus, H(b)(t) = 0
The vertical displacement will simply be
D(t) = H(a)(t)